Tirana
light rain
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
46 %
1.5kmh
75 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Zotimi publik i Ilir Metës: Nëse PS-ja fiton zgjedhjet pa prekur votën, në datë 26 prill do jap dorëheqjen! (Mesazhi për LSI-në)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta zotohet publikisht se më datë 26 prill do të japë dorëheqjen, nëse Partia Socialiste fiton zgjedhjet, pa prekur votën. Këtë mesazh ai e përsëriti dhe për LSI-në, kur tha se nëse ajo prek votën, të ndëshkohet.

Meta tha se për disa shkelje në Shqipëri, ka njoftuar ndërkombëtarët por ata kanë mbyllur sytë.

Pjesë nga fjala e Ilir Metës:

Kam njoftuar partnerët, disa prej tyre kanë mbyllur sytë para kërkesave të presidentit. Për disa shkelje, që i nxori dhe Venecia. Presidenti nuk do të rri dyuarkryq në këto zgjedhje.

Presidenti ka thënë “nëse kjo shumicë konfirmohet në mënyrë demokratike, pa prekur votën e popullit, Presidenti jep dorëheqjen në datë 26 prill. S’kam asnjë shqetësim. Unë jam President që nuk i jam trembur kurrë zgjedhjeve. Kam thënë para 2 vitesh, kjo krizë zgjedhiet me zgjedhje.

Presidenti, për të hequr merakun e kujtdo, presidenti do ta ndëshkojë partinë e tij nëse do të vërë dorë mbi zgjedhjet, nëse vë persona me probleme dekriminalizimi. Këtë ta bëjnë si thirrje dhe vetë kryetarët e partive.

Nëse kryeministri mbledh kryetarët e bashkive, janë zgjedhur në një proces me probleme, dhe ju thotë që dua 500 mijë vota nga ju, kjo është nuk e di…. Kjo mua më duket e pranueshme. Nuk është problem personal.

Presidenti do të shkojë në të gjithë Shqipërinë. Qytetarët duhet të ndërgjegjësohen se fuqia e tyre e vërtetë është vota. Ta përdorin për të zgjedhur, të zgjedhin kë të duan.

 

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img