Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Zotimi i Presidentit Zelensky: Është vetëm çështje kohe, do marrim gjithçka mbrapsht nga Rusia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të së shtunës se është “vetëm çështje kohe” përpara se Ukraina të rimarrë gjithçka nga Rusia, duke ju referuar pasojave të luftës më shumë se tre mujore.

“Ukraina do të marrë gjithçka mbrapsht [nga Rusia]. Dhe është vetëm çështje kohe. Çdo ditë në të njëjtën kohë, koha deri në çlirimin shkurtohet. Gjithçka që bëjmë është për këtë”, ka thënë Zelensky.

albsig

spring

Sipas tij, situata në Donbas mbetet e vështirë, veçanërisht në zonat e Severodonetsk, Lysychansk, Bakhmut dhe Popasna. “Mbi të gjitha, për sa i përket furnizimit me armë, çdo ditë po i afrohemi më shumë se numri i armikut tonë.”

“Ne do të dominojmë pushtuesit me fuqi goditëse teknologjike dhe konvencionale. Shumë varet nga partnerët tanë. Ata janë të gatshëm t’i ofrojnë Ukrainës gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur lirinë. Kështu që pres lajme të mira për këtë tashmë, javën e ardhshme.”

Zelensky tha se forcat ruse shkaktuan “goditje barbare” në rajonin e Sumy duke përdorur raketa dhe mortaja. Ai iu referua gjithashtu sulmit rus të së shtunës në Mykolaiv, i cili goditi një zonë banimi 20 metra larg një kopshti fëmijësh, duke vrarë një person dhe duke plagosur shtatë të tjerë.

“I tillë ishte objektivi që zgjodhi Federata Ruse. Pa pushim [veprime të tilla] do t’i kujtojnë botës se Rusia më në fund duhet të njihet zyrtarisht si një shtet terrorist, një shtet sponsorizues i terrorizmit”, u shpreh presidenti ukrainas.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img