“Zoti Basha, dorëhiqu si Helmut Kohl për 600 mijë euro, që të pastrosh biografinë dhe partinë”

Publikuar tek: analiza-komente, më 20:00 25-03-2019 “Zoti Basha, dorëhiqu si Helmut Kohl për 600 mijë euro, që të pastrosh biografinë dhe partinë”

Nga Kreshnik Spahiu

Kjo çfarë po i ndodh Lulzim Bashës nuk është fundi i botës, madje janë eksperienca që gjithë bota i ka provuar përpara Lulit.

Luli ka kapërcyer situata më të vështrira me prokurorinë. Ai ka ende pezull në prokurorinë shqiptare dosjen 240 milion euro abuzim në rrugëna e kombit, ai ka hapur dosjen e dy pallateve që i ndërtoj brenda në det, ai ka hapur dosjen e 4 vrasjeve në bulevard si ministër i Brendshëm në 21 Janar.

Dosja e 600.000 eurove është e papërfillshme për Lulzim Bashën, sepse ai s’ka vjedhur në këtë për vehte por për partinë.

Basha në këtë cështje do e kapërcej ylberin shqiptar por jo oqeanin Atlantik

600.000 eurot e financuara nga kompanitë ruse nuk e izolojnë Lul Bashën tek burgu 313 por e izolojnë përfundimisht me washingtonin dhe BE.

Si mund ta pranoj BE në tavolinë Lulzim Bashën kur themeluesi i BE dhe bashkimit dy Gjermanive Helmut Kohl dha dorëheqjen nga politika për të njëjtin motiv dhe në mënyrë paradoksale për të njëjtën shumë:

Gjykata e Rrethit Augsburg lëshoi një urdhër arresti ndaj ish thesarit CDU Walther Leisler Kiếp të dyshuar për evazion fiskal, e cila më pas doli më 5 nëntor 1999, zyra e prokurorit.

Kiep u akuzua se kishte marrë në vitin 1991 nga tregtari i armëve Karlheinz Schreiber DM 1 milion si donacion për CDU dhe nuk tatohen. Megjithatë, donacioni nuk i ishte dorëzuar CDU-së. Horst Weyrauch, arkëtari Kiep dhe përfaqësuesi i tij Uwe Lüthje kishin ndarë paratë midis tyre. Kancelari Kohl fillimisht deklaroi se nuk e dinte për këtë donacion. Ai gjithashtu hodhi poshtë akuzat se kishte një lidhje me ryshfet në furnizimin e tankeve në Arabinë Saudit

Më 26 nëntor 1999, ish Sekretari i Përgjithshëm i CDU Heiner Geissler pranoi se CDU kishte "llogari të zeza" në epokën Kohl. Ish sekretarë të tjerë të përgjithshëm të CDU thanë se nuk dinin asgjë për këtë. Helmut Kohl konfirmoi më 30 nëntor 1999 në një intervistë televizive, ekzistencën e këtyre llogarive, të cilat ai e kishte mohuar më parë. Kohl mori përsipër përgjegjësinë politike për gabime në CDU Financave në qëndrimit të tij dhe deklaroi se ai e kishte pranuar donacione të fshehta dhe ilegale partiake për librat e CDU gjatë.

Kohl tha se i kishte dhënë donatorëve fjalën e tij të nderit për të mos dhënë emrat e tyre por gjithaesi dha dorëheqjen duke dal në pension politik.

Disa ditë më vonë, Kohl u largua nga presioni i lartë i CDU-së për postin e kryetarit të nderit.

Lulzim Basha dhe Helmut Kohl janë të pakrahasueshëm dhe prandaj ne jemi tashmë si shoqëri jemi katandis llumi i Europës sepse Gjermania me gjithē mirnjohjen ndaj Kohl për kontributin e Bashkimit të dy Gjermanive dhe forcimin e themeleve të BE, sërish populli gjerman nuk ja justifikoi atij abuzimin.

Ligji është i barabartë për të gjithë.

Shqipëria nuk ka luksin të ketë lider revolucioni një person me 7 dosje penale, sepse ai duhet jetë referenca e së ardhmes.

Unë nuk dyshoj që Basha është hajdut sepse kam pasur gjithmonë bindjen që ai është rrogtar dhe llogaritar i Sali Berishës. Ai nuk fiton asgjë për vehte sepse në darkë e çon bilancin tek doktori.

Gjithsesi ai e ka shtrydhur PD-në si limoni dhe qoftë një herë të vetme mund ti shërbej partisë dhe Shqipërisë.

Dorëheqja do ishte burrëria e parë dhe e fundit që Lulzim Basha mos ketë një fund të turpshëm.

A e ka burrërinë e ngjashme Lulzim Basha me ish-kancelarin Helmut Kohl? Jo jo padyshim që nuk e ka, por këtë rradhē s’duhet të pyes doktorin për dorjeqjen e tij në lidhje me dosjen e 7 sepse tashmë ska më konflikt me drejtësinë shqiptare por atë amerikane e cila pas dosjes së 7 mund ta çmontojnë bustin e tij të “8-in në bronz”

Amerika nuk mund ta toleroj që lideri i opozitës së vendit më të varfër në Europë të sillej si sheik dhe paguante 600.000 euro për një lëpirje të zezë në “Shtëpinë e Bardhë”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Injorojini piranjat që kafshojnë me komente'
»
Article Logic
Execution time: 0.014072179794312
array(1) { ["section"]=> string(97) "zoti-basha-dorehiqu-si-helmut-kohl-per-600-mije-euro-qe-te-pastrosh-biografine-dhe-partine-157865" }