Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Zonja e Parë e SHBA viziton Rumaninë dhe Sllovakinë, takime më fëmijët dhe gratë ukrainase

Lajme të ngjashëm

Zonja e Parë e SHBA-së Jill Biden ka mbërritur në Evropën Lindore në një udhëtim katër-ditor që synon të riafirmojë angazhimin e SHBA-së ndaj Ukrainës.

Biden do të takohet me udhëheqës kombëtarë dhe trupa amerikane, si dhe prindër, fëmijë, edukatorë dhe punonjës të ndihmës ukrainas të zhvendosur në Rumani dhe Sllovaki.

Ajo e filloi vizitën e saj të premten duke përshëndetur dhe shërbyer ushqim për trupat e vendosura në një bazë ajrore rumune.

Të dielën, ajo pritet të kalojë “ditën e nënës” me nënat refugjate dhe fëmijët e tyre në Kosice, një qytet kufitar në Sllovakinë lindore.

Vizita shënon një tjetër angazhim diplomatik të profilit të lartë nga SHBA në rajon, pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Ukrainë javën e kaluar.


Më shumë