Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zjarri shkatërron serverat në kompaninë franceze, dëmtohen edhe disa media online në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

59361295a351cf08d8f0059f70bb8e7f

Një incident i paprecedentë ka ndodhur në Strasburg të Francës.

Mediat e huaja shkruajnë se janë përfshirë nga flakët pajisjet që ruajnë të dhënat për kompaninë OVH.

Kjo kompani funksionon si hostues i disa mediave online edhe në vendin tonë.

OVHcloud, i cili të hënën kishte nisur procesin për një IPO të mundshëm, u kërkoi klientëve të aktivizojnë planet e tyre të rikuperimit të katastrofave.

 “Zjarri shkatërroi SBG2. Një pjesë e SBG1 është shkatërruar. Zjarrfikësit po mbrojnë SBG3. Asnjë ndikim SBG4. Ne nuk kemi qasje në sit. Kjo është arsyeja pse SBG1, SBG3, SBG4 nuk do të rinisen sot”,- tha Shefi Ekzekutiv Octave Klaba në Twitter në lidhje me njësi të ndryshme që strehojnë serverat.

Qendra e të dhënave në Strasburg është një nga 17 qendrat e të dhënave të OVHcloud në Francë, nga 32 globalisht.

E themeluar nga Klaba në 1999, OVHcloud është ofruesi më i madh i shërbimeve me re në Evropë, duke konkurruar kundër gjigantëve amerikanë Amazon Ëeb Services, Azure të Microsoft dhe Google Cloud, të cilat dominojnë në treg.

Politikanët francezë e kanë përkrahur OVHcloud si një alternativë të mundshme ndaj ofruesve të shërbimeve cloud në SHBA, por deri më tani i ka munguar shkalla dhe ndikimi financiar për të dëmtuar pjesën e tyre të tregut.

Klaba tha që zjarri kishte mbaruar dhe se të gjithë punonjësit ishin të sigurt.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img