Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Zjarri në fermën e Maliqit, pronarët: Dëmi 6-7 milionë lekë, s’ka mbetur asgjë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zjarri që ra mbrëmjen e djeshme në një magazinë në Sovjan të Maliqit ka shkaktuar dëme të mëdha materiale dhe financiare.

Pronarët i fermës raportojnë se aty kishin grumbulluar të gjithë bazën e nevojshme ushqimore për stinën e dimrit. Dëmi financiar përllogaritet në miliona lekë.

‘’Afërsisht 6-7 milion kanë humbur. Gurë fare, miell fare, çdo gjë. Zjarrvënie e qëllimshme? Unë nuk ja vë dot gishtin njeriu. Unë nuk isha këtu’’, flet njëri prej pronarëve të magazinës.

Një nga banorët e Sevjanit shton se nëse forcat zjarrfikëse nuk do të kishin mbërritur në kohë, do të digjeshin dhe 4 banesa të tjera.

‘’Po të mos kishte ardhur zjarrfikësja e parë për 5 minuta, do të ishin djegur 4 shtëpi. Shikoji, si janë çati më çati. Ky i zoti i shpisë thotë që nuk kishte korent këtu’’, shprehet njëri prej banorëve të fshati Sovjan.

Zjarri ra në afërsi të mesnatës së djeshme. Zjarrfikëset nga 3 qytete arritën pas disa orësh të neutralizonin plotësisht flakët.

Më shumë


spot_img

spot_img