Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Zjarri në ditën e shtatë, mijëra hektar pyje të djegura në malin e Tomorrit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej shtatë ditësh zjarri flakët vijojnë të shkaktojnë një dëm të madh natyror në malin e Tomorrit.

Helikopterë dhe zjarrfikës nga toka janë duke luftuar për të vënë nën kontroll flakët, ndërsa në ndihmë të tyre kanë ardhur edhe banorët e zonës.

Megjithatë situata mbetet e rëndë, kryesisht për shkak të terrenit të vështirë dhe mungesës së mjeteve moderne për të luftuar flakët.

Dëmi natyror është tepër i madh, deri tani janë djegur rreth 23 hektar pyje, kryesisht pisha si dhe janë shkatërruar shumë fole të kafshëve të egra dhe zogjve.

Më shumë

spot_img
spot_img