Hapësire reklamuese

Bota

Zjarri në depon me karburant në portin e Krimesë, zyrtari i Ukrainës paralajmëron: Shpërthime të ngjashme do vazhdojnë

Shkruar nga Newsbomb
Zjarri në depon me karburant në portin e Krimesë, zyrtari i

Një sulm me dron shkaktoi një zjarr masiv sot në rezervuarët e naftës në Sevastopol, porti i gadishullit të Krimesë të aneksuar nga Rusia.

Ekspertët ekzaminuan skenën e zjarrit në Sevastopol dhe u zbulua se një dron arriti qëllonte në rezervuarët e naftës.

Lajmin e bëri me dije përmes Telegram guvernatori i rajonit me bazë në Moskë, Mikhail Razvozaev, duke theksuar se askush nuk u lëndua nga zjarri, e cila ngriti një re të madhe tymi të zi në qiell.

Nga ana e Kievit, një zyrtar i inteligjencës ushtarake ukrainase tha se më shumë se 10 tanke nafte me një kapacitet prej rreth 40,000 tonësh të destinuara për përdorim nga flota ruse e Detit të Zi u shkatërruan.

"Ky është ndëshkimi i Zotit veçanërisht për civilët e vdekur në Uman, mes të cilëve edhe pesë fëmijë," tha Andriy Yusov, duke iu referuar një sulmi me raketa ruse në një qytet në Ukrainën qendrore të premten.

Zyrtari ukrainas, megjithatë, nuk deklaroi qartë se Ukraina ishte përgjegjëse për sulmin në Sevastopol, por paralajmëroi se shpërthime të ngjashme si ai i sotmi do të vazhdojnë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese