Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
59 %
6.2kmh
0 %
Enj
16 °
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 23 Mars, 2023

Zjarret në Pukë, OSHEE, “betejë” me flakët (DETAJE nga situata sot)

Lajme të ngjashëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike bën me dije se si pasojë e zjarreve të ditëve të fundit në Pukë janë dëmtuar përcjellës dhe kabina eletrike.

Për këtë arsye OSHEE thekson se kanë qenë të detyruar të stakojnë energjinë.

Njoftimi i plotë i OSHEE:

Prej disa ditesh, zona te caktuara ne Puke jane perfshire nga zjarret, duke shkaktuar deme te ndryshme, perfshi dhe pajisje te Operatorit te Shperndarjes se Energjise Elektrike.

Flaket kane djegur percjellesat dhe kabinat ne disa zona, duke sjelle per pasoje mungesen e energjise elektrike.

Ne te tjera zona me vatra zjarri, OSHEE ka qene e detyruar te stakoje linjat per mase sigurie.

Raportimet nga terreni flasin per demtim te tre fiderave ne Lak Loshi, Tuç dhe Munellë. Raportohet se ka demtime te konsiderushme ne percjelles dhe izolator, si dhe e kabllo te Tensionit te Ulet.

Sikurse shihet nga fotot dhe pamjet filmike, situata duket e renduar.

Megjithate, e gjithe struktura e punonjesve te Drejtorise Rajonale Shkoder per riparimin e rrjetave elektrike eshte ne terren per eliminimin e demeve te shkaktuara dhe venien ne pune te linjave elektrike.

Më shumë