Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Enj
26 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
27 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Zjarr i madh në një qendër emigrantësh, 39 viktima në Meksikë e dhjetëra të plagosur

Lajme të ngjashëm

Të paktën 39 persona kanë humbur jetënb dhe 29 të tjerë kanë mbetur të plagosur,  pas një zjarri të madh që ra në një qendër emigrantësh në qendër të qytetit meksikan të Ciudad Juárez, pranë kufirit me SHBA-në.

Ambulanca, zjarrfikës dhe furgonë  për të transportuar trupat e pajetë mbërriutën menjëherë në vendngjarje. Numri i të vdekurve dhe të plagosurve u dha nga një zyrtar i Institutit Kombëtar të Emigracionit të Meksikës, i cili drejton objektin.

Sipas autoriteteve shkaku i zjarrit nuk dihet ende, ndërsa në këtë qendër ishin strehuar 68 burra të rritur nga Amerika Qendrore dhe Jugore.

Ciudad Juárez është një pikë kalimi e përdorur shpesh nga emigrantët që hyjnë në SHBA. Qendrat e saj strehojnë emigrantë që presin mundësinë për të kaluar ose që kanë kërkuar azil në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Më shumë