Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
87 %
1.5kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Zhytësi amator gjen në det shpatën qindravjeçare të një templari

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një zhytës amator ka nxjerrë nga fundi i detit Mesdhe një shpatë e cila mendohet se i përket një templarit të një kryqëzate që lundroi në Tokën e Shenjtë gati një mijë vjet më parë.

Shpata ishte e mbuluar me organizma detare por mesa duket rrymat nënujore kanë larguar një pjesë të rërës dhe materialeve që e kishin mbuluar ndaj dhe ra në sytë e zhytësit amator.

Gjiri natyror pranë qytetit port Haifa, kishte shërbyer si një strehë për detarët, tha Koby Sharvit, drejtor i njësisë arkeologjike detare izraelite.

“Këto kushte kanë tërhequr anijet tregtare ndër shekuj, duke lënë pas objekte arkeologjike,” tha ai.

Shpata, që besohet të jetë rreth 900-vjeçare, do të shfaqet për publikun pasi të jetë pastruar dhe restauruar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img