Zhvillimet në Spanjë, pas Gjermanisë një tjetër shtet nuk e njeh pavarësinë e Katalonjës

Publikuar tek: bota, më 18:48 27-10-2017 Zhvillimet në Spanjë, pas Gjermanisë një tjetër shtet nuk e njeh pavarësinë e Katalonjës

Parlamenti katalanas votoi sot pro shpalljes së pavarësisë nga Spanja.

Ndërkohë, pas Gjermanisë e cila deklaroi se nuk do e njohë Katalonjën si shtet, edhe Britania i bashkohet këtoj vendimi.

Zëdhënësi i kryeministres britanike,Theresa May u shpreh  se kjo deklaratë është e bazuar në një votim i cili ishte shpallur fillimisht ilegal. Zëdhënësi nënvizoi se Britania e Madhe dëshiron të ruajë unitetin brenda Spanjës. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « CIA dhe FBI presion Trump-it, shtyhet publikimi i një pjese të dosjeve për vrasjen e Kennedy
Qeveria spanjolle shpërndan parlamentin katalanas, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme »
Article Logic
Execution time: 0.012974977493286
array(1) { ["section"]=> string(93) "zhvillimet-ne-spanje-pas-gjermanise-nje-tjeter-shtet-nuk-e-njeh-pavaresine-e-katalonjes-97457" }