Hapësire reklamuese

Bota

Zhvillimet e fundit nga lufta Izrael - Hamas

Shkruar nga Newsbomb
Zhvillimet e fundit nga lufta Izrael - Hamas

Ja një përmbledhje e zhvillimeve të orëve të fundit:

  • Sulmet izraelite në Gaza vazhdojnë, me sulme ajrore në dy shtëpi në Gaza qendrore duke vrarë të paktën 45 palestinezë.
  • Pothuajse 9,800 palestinezë janë vrarë tani në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori.
  • OKB thotë se 88 punonjës të UNRWA janë vrarë në Gaza gjatë muajit të kaluar, "numri më i lartë" i "vdekjeve të OKB-së të regjistruara ndonjëherë në një konflikt të vetëm".
  • Izraeli ka vazhduar gjithashtu bastisjet në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke arrestuar rreth 50 persona, duke përfshirë një këshilltar të PA-së dhe aktivisten palestineze Ahed Tamimi.
  • Këshilli i Sigurimit i OKB-së pritet të mbajë një takim me dyer të mbyllura të kërkuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kina të hënën, me raporte se anëtarët mund të shqyrtojnë një rezolutë të paraqitur nga 10 anëtarët e zgjedhur të Këshillit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese