Hapësire reklamuese

Bota

Zhvillimet e fundit nga lufta Izrael-Hamas

Shkruar nga Newsbomb
Zhvillimet e fundit nga lufta Izrael-Hamas

Vizita e Blinken në Aman:

• Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka takuar sot liderët nga shtetet arabe në Aman - duke kulmuar me një konferencë të përbashkët shtypi së bashku me ministrin e jashtëm jordanez Ayman Safadi dhe ministrin e jashtëm egjiptian Sameh Shoukry.

• Dy vendet arabe bënë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza. Blinken nuk u pajtua , duke thënë se do të lejonte Hamasin të "rigrupohej dhe të përsëriste" sulmet e tij të 7 tetorit, në të cilat vrau 1,400 izraelitë dhe rrëmbeu më shumë se 200 të tjerë.

Në Gazën veriore:

• Më herët, i dërguari special i SHBA-së, David Satterfield, tha se deri në 400,000 njerëz mbetën në Gazën veriore , e cila është goditur nga bombardimet e pamëshirshme izraelite nga ajri. Ofensiva tokësore e Izraelit në veri vazhdon

• Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tha gjatë natës se 15 persona u vranë kur një ambulancë u godit jashtë spitalit Al-Shifa - më i madhi i qytetit të Gazës.

• Një shkollë në kampin e refugjatëve Jabalia në Gazën veriore u godit sot , konfirmoi agjencia e OKB-së për refugjatët (Unrwa) për BBC. Deri në 20 persona raportohet se kanë vdekur, tha agjencia - ushtria izraelite thotë se po shqyrton atë që ndodhi

Dhe më në jug:

• Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se do të lejojnë trafikun në një nga dy autostradat kryesore veri-jug të Gazës, në mënyrë që banorët në veri të mund të iknin në jug të Rripit. Nuk është e qartë se sa njerëz u përpoqën

• Është raportuar gjithashtu nga kolegët tanë arabë të BBC-së se asnjë shtetas i huaj, shtetas i dyfishtë ose pacientë të lënduar nuk ka kaluar në Egjipt nga Gaza në vendkalimin Rafah deri më tani - duket se Hamasi dëshiron që Egjipti të pranojë më shumë të plagosur përpara se të lejojë të huajt të largohen.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese