Tirana
overcast clouds
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
23 %
3.6kmh
90 %
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Zhgënjen vaksina Gjermane, rezulton 47% efektive kundër koronavirusit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompania bioteknologjike gjermane CureVac në provat e fundit ka treguar se vaksina e saj ofron një efektivitet vetëm 47% ndaj koronavirusit.

Mediat e huaja bëjnë me dije se në fazën e dytë dhe të tretë janë përfshirë 40.000 persona vullnetare nga evropa dhe Amerika Latine. Pas përfundimit të rezultatit raportohet se vaksina CureVac “nuk plotëson kriteret e paracaktuara të suksesit statistikor”.

Që nga fillimi në vitin 2000, CureVac me bazë në Tuebingen është përqendruar në të ashtuquajturën teknologji mARN, sikundër Pfizer/BionTech dhe Moderna vaksinat e të cilave kanë rezultuar më shumë se 90% efektive në parandalimin e sëmundjes. CureVac, e cila mbështetet edhe nga qeveria gjermane, kishte për qëllim të prodhonte deri në 300 milione doza të vaksinës në 2021 dhe deri në 1 miliard doza në 2022

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img