Hapësire reklamuese

Aktualitet

Zhdukja e Ervis Martinaj, Karamuço: U angazhuan disa familje, u krijua një sindikatë

Shkruar nga Newsbomb
Zhdukja e Ervis Martinaj, Karamuço: U angazhuan disa familje, u krijua

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuçoka folur për krimin e organizuar dhe bilancin e vrasjeve gjatë vitit 2023.

Karamuço i ftuar në News 24 u shpreh se gjatë këtij viti krimi i organizuar është fuqizuar shumë dhe se grupet kriminale kanë funksionuar si organizata. Sipas Karamu֛os familjet i bëjnë ndere njëra-tjetrës për ngjarje dhe vrasje të ndryshme.

U ndal edhe te rasti i shumëpërfolur, për fatin e Ervis Martinajt, ku tha se për zhdukjen e tij, familje të tëra u bashkuan dhe krijuan një sindikatë.

“Krimi i organizuar është fuqizuar shumë. Organizimet për vrasjen e rivalëve bëhen nga ata që nuk janë pjesë e asaj zone. Ata janë të organizuar edhe në mënyrë transkombëtare. Funksioni i tyre është si familje, organizata dhe shkëmbejnë ndere me ata që i quajnë aleatë. Kemi rastin e zhdukjes së Ervis Martinajt, ku dyshohet që u bënë një sindikatë e tërë. Nuk ishte vetëm një familje, por u koordinuan disa për atë që mendohet e dyshohet se mund të ketë ndodhur.” – u shpreh Karamuço.

Ai ka shktuar se ky nuk është rasti i vetëm, edhe pse për të tjerat nuk folet shumë.

“Në Shqipëri nuk kemi vetëm rastin e Martinajt, por edhe 4 të tjerë që dyshohen se kanë të njëjtin fat, dhe nuk dihet nëse kanë vdekur apo janë gjallë. Kemi rastin e dy të zhdukurve në Sarandë, është dhe një person tjetër në Korçë që ka kryer një vrasje në Elbasan, i cili është në të njëjtët dritëhije. Prioriteti ka qenë për Ervin Martinaj, ndërkohë për të tjerët nuk thuhet shumë.”

Nuk mund të flasim dot për organizata të mirëfillta, por mund të them se në Shqipëri numërohen rreth 20-22 organizata që kanë ulje ngritje në kuptimin e fuqisë. Kanë filluar transformohen dhe nuk kupton dot kush drejton kë. Ne kemi një zonë të qetë që ka një efekt të madh që është Fieri, e më pas Vlora.”, u shpreh eksperti i kriminalsitikës.

Ai shtoi dhe se për në Shqipëri nuk mund të flasim dot për organizata të mirëfillta, por mund të them se në Shqipëri numërohen rreth 20-22 organizata.

“Këto organizata kanë filluar transformohen dhe nuk kupton dot kush drejton kë. Ne kemi një zonë të qetë që ka një efekt të madh që është Fieri, e më pas Vlora.” - u shpreh eksperti i kriminalsitikës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese