Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Zhdukja e 4.4 milionë litra naftë “virxhin”, ish-zv.drejtoresha e Doganave fajtore, sa vjet burg rrezikon (HETIMI I PROKURORISË)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka paraqitur në Gjykatë konkluzionet përfundimtare lidhur me çështjen penale në ngarkim të shtetasit Ardian Xhillari, etj ku ka kërkuar deklarimin fajtor të të pandehurës Lula Njebza për veprën penale të “Shpërdorimit të Detyrës” kryer në bashkëpunim, dhe dënimin e saj me 5(pese) vite burgim.

albsig

Historiku i hetimeve

Ardian Xhillari dhe “Tea construction and Petrol” nuk përballen për herë të parë me hetimet e prokurorisë. Në vitin 2016 hetimet e prokurorisë së Fierit e nxorrën atë mashtrues me naftën “virxhin”. Ai kishte marrë lejen nga autoritetet doganore për të transportuar naftën në pronësi të tij nga depot e Mëzezit në Tiranë për në depot e rafinerisë së përpunimit në Ballsh.

Bëhej fjalë për 4.4 milionë litra që nuk duhet të dilte në treg pasi ishte nafte bruto. Por kjo naftë nuk ka mbërritur kurrë në Ballsh por është shpërndarë nëpër pika shitjeje të tregut të lirë. Dëmi shkaktuar shtetit në atë kohë u llogarit mbi 2 milionë euro nga shmangia e pagimit të akcizës”, tha prokuroria në atë kohë në një njoftim për shtyp.

Në këtë aferë ishin përfshirë edhe drejtuesit e doganave që kishin për detyrë të regjistronin lëvizjet e naftës bruto dhe monitorimin e vendosjes së saj në depozita.

Në 2016 u hetuan Adrian Xhillari, administrator i “Tea Construction & Petrol Sh.A”

Lula Njebza, ish-nëndrejtoreshë e përgjithshme e Doganave

Mirarbër Teneqexhiu, ish-kryetar i degës doganore, Tiranë

Alfred Bushi, doganier i degës së Fierit

Syrja Misiraj, doganier i degës së Fierit

Adrian Alikaj, i akuzuar për falsifikimit të dokumenteve.

 

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img