Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
0kmh
75 %
Die
12 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
Enj
17 °
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Zgjerohen protestat në Iran, vajzat gjimnaziste dalin në rrugë dhe sfidojnë hapur pushtetin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Vajzat e shkollave të mesme janë bërë iranianet e fundit që iu bashkuan protestave antiqeveritare në numër të madh, teksa vendi mbajti zi për një adoleshente të vrarë në ditët e para të protestave.

Nika Shahkarami, e cili jetonte në Teheran dhe do të kishte mbushur 17 vjeç të dielën, u zhduk në shtator. Familja e saj e gjeti trupin e saj në morgun e një qendre paraburgimi 10 ditë më vonë.

Të martën, presidenti Ebrahim Raisi bëri thirrje për unitet kundër protestave edhe pse ato vazhduan të rriteshin, duke bashkuar iranianët përtej ndarjeve etnike dhe klasore, pavarësisht nga shtypja e qeverisë.

Ai përsëriti linjën zyrtare të qeverisë se lëvizja protestuese drejtohej nga provokatorë të huaj, por pranoi se iranianët ishin të zemëruar për “të metat” e Republikës Islamike.

Demonstratat kanë zgjatur gati dy javë dhe përfaqësojnë sfidën më serioze popullore për udhëheqësit e moshuar teokratikë të Iranit në më shumë se një dekadë. Dhe ndryshe nga lëvizjet e kaluara protestuese, ato udhëhiqen nga gratë.

Më shumë
spot_img
spot_img