Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
23 %
3.6kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

‘Zgjedhorja’, Kryemadhi: Jam për lista të hapura. Tryeza për reformën do të vijojë edhe për zgjedhjet e reja

spot_img

Lajme të ngjashëm

382914769a26f96abb663bbc461a2a82

Gjatë një takimi me gazetarët për ‘Reformën Zgjedhore’ Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi është shprehur se tryeza për reformën zgjedhore në të ardhmen mund të shërbejë edhe për diskutime të tjera, sa i takon hapave për zgjedhjet e reja, por edhe për ndryshimin e Kodit Penal.

 “Reforma krijon hapësirën për të diskutuar edhe rregullime të ligjeve të tjera duke filluar tek kodi penale, agjenda e parë e kësaj tryeze dhe do të shohim sa produktive do të jetë, kjo tavolinë mund të vazhdojë edhe me diskutime të tjera, sa i përket hapave për zgjedhjeve të reja”, tha Kryemadhi mes të tjerash.

Ndërkaq mes të tjerash Kryemadhi pranoi ashtu si kryeatari i PD Lulzim Basha se marrëveshja politike për reformën zgjedhore u arrit falë presionit dhe ndërhyrjes së ndërkombëtarëve, ku theksoi rolin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjatë bashkëbisedimit kryetarja e LSI pohoi se është pro listave të hapura megjithëse sipas saj listat e hapura mund të humbasin votat e partisë, por nga ana tjetër rrisin konkurrencën mes kandidatëve për deputetë.

Më shumë

spot_img