Hapësire reklamuese

Bota

Zgjedhjet Presidenciale, Nikki Haley tërhiqet nga gara, nuk mbështet Tramp

Shkruar nga Newsbomb
Zgjedhjet Presidenciale, Nikki Haley tërhiqet nga gara, nuk mbështet

Nikki Haley pezulloi fushatën e saj presidenciale të mërkurën, pasi u mposht plotësisht në të gjithë vendin në Super të Martën, duke e lënë Donald Trampin si kandidatin e fundit kryesor të mbetur për nominimin republikan në 2024.

Haley nuk e mbështeti ish-presidentin në një fjalim në Charleston, Karolina e Jugut. Në vend të kësaj, ajo e sfidoi atë të fitonte mbështetjen e republikanëve të moderuar dhe votuesve të pavarur që e mbështetën atë.

“Tani i takon Donald Tramp-it të fitojë votat e atyre në partinë tonë dhe përtej saj që nuk e mbështetën atë. Dhe shpresoj që ai ta bëjë këtë”, tha ajo.

“Në rastin më të mirë, politika ka të bëjë me sjelljen e njerëzve në kauzën tuaj, jo t'i largoni ata. Dhe kauza jonë konservatore ka shumë nevojë për më shumë njerëz.”

Ajo e kaloi fazën e fundit të fushatës së saj duke paralajmëruar në mënyrë agresive republikanët kundër mbështetjes për Tramp, për të cilin ajo argumentoi se ishte shumë i konsumuar nga kaosi dhe ankesa personale për të mposhtur presidentin, Joe Biden në zgjedhjet e përgjithshme.

Humbja e Haley-t shënon një goditje të dhimbshme, ndonse ishte e parashikueshme, për ata votues, donatorë dhe zyrtarë të Partisë Republikane që kundërshtuan Trumpin dhe politikën e tij të zjarrtë “Make America Great Again”.

Ajo ishte veçanërisht e popullarizuar në mesin e votuesve të moderuar dhe të arsimuar në kolegj, zona që ka të ngjarë të luajnë një rol kryesor në zgjedhjet e përgjithshme.

Haley e ka bërë të qartë se nuk dëshiron të shërbejë si zëvendëspresidente e Trump ose të kandidojë me një biletë të palës së tretë të rregulluar nga grupi No Labels. Ajo largohet nga gara me një profil të lartë kombëtar që mund ta ndihmojë atë në një kandidim presidencial të ardhshëm.

Duke folur nga përvoja e saj në politikën e jashtme në OKB, Haley tha se është e rëndësishme që SHBA të vazhdojë të luajë rolin e vet udhëheqës.

Gjatë gjithë fushatës së saj, Haley ka thënë se Shtetet e Bashkuara duhet të ndihmojnë Ukrainën të mbrohet kundër agresionit rus, një pozicion që bie ndesh me atë të Tramp.

"Nëse zmbrapsemi në qëndrimin tonë, do të ketë më shumë luftë, jo më pak," tha ajo. Nuk ka pasur sinjale se Tramp do ta zbusë mesazhin e tij.

“Ai do të vazhdojë të për qëndrohet tek çështjet që kanë rëndësi: imigracioni, ekonomia, politika e jashtme”, tha Karoline Leavitt, sekretare e shtypit për fushatën e tij të martën vonë.

Është e paqartë nëse Tramp, i cili kohët e fundit deklaroi se donatorët e Haley-t do të ndaloheshin përgjithmonë nga lëvizja e tij, mund të bashkojë përfundimisht një parti thellësisht të ndarë.

Trump të martën mbrëma deklaroi se GOP ishte i bashkuar pas tij, por në një deklaratë pak më pas, zëdhënësja e Haley, Olivia Perez-Cubas tha: "Uniteti nuk arrihet thjesht duke pretenduar, 'Ne jemi të bashkuar'".

“Sot, shtet pas shteti, mbetet një bllok i madh votuesish primar republikanë që po shprehin shqetësime të thella për Donald Tramp”, tha Perez-Cubas. 

“Ky nuk është uniteti që i duhet partisë sonë për sukses. Adresimi i shqetësimeve të atyre votuesve do ta bëjë më të mirë Partinë Republikane dhe Amerikën.”

Haley qëndroi në fushatë më gjatë se çdo rival tjetër republikan i zotit Tramp, por në asnjë moment nuk paraqiti një kërcënim serioz për ish-presidentin. 52-vjeçarja Haley, kishte siguruar mbështetjen e donatorëve me ndikim që synonin të frenonin kandidaturën e zotit Tramp, veçanërisht pas paraqitjes së mirë në disa debate në të cilat ish-presidenti Tramp nuk mori pjesë.

Por ajo nuk arriti të bëjë për vete një numër të mjaftueshëm votuesish konservatorë përballë mbizotërimit të Tramp. Por fakti që mbështetja për të ishte më e dukshme mes republikanëve të moderuar dhe të pavarurve, mund të jetë një tregues se stili i politikës i Tramp mund të paraqesë sfida për të në zgjedhjet e përgjithshme më 5 nëntor.

Nga ana tjetër, Biden përballet me sfidat e tij, përfshirë shqetësimin e përhapur për moshën.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese