Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, zbulohet arsyeja e vonesës së rezultateve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4acbc1e4c84ffbe31b8672084cde2f46

Më shumë se 160 milionë amerikanë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit në SHBA.  

Shifër tejet e larta, me zyrtarët që konfirmojnë se rrjedhimisht është thyer edhe rekordi 120 vjeçar.

Këto janë të dhënat paraprake të Projektit të Zgjedhjeve në SHBA, mision i të cilit është sigurimi i statistikave zgjedhore.

Sipas këtij Projekti, pjesëmarrja në zgjedhjet e së martës ka qenë 66.9 për qind, më e larta që në vitin 1900.

Në vitin 1900, pjesëmarrja ka qenë 63.7 për qind dhe presidenti republikan, William McKinley, mposhtu sfiduesin e tij demokrat, William Jennings Bryan.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img