Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut, LSDM dhe BDI zgjedhin kandidatin e përbashkët (EMRI)

Lajme të ngjashëm

Aleatët në mazhorancën maqedonase, LSDM e kryeministrit Zoran Zaev dhe BDI e Ali Ahmetit, janë dakordësuar që kandidati i tyre i përbashkët për president në zgjedhjet presidenciale të 21 prillit, të jetë juristi dhe akademiku Stevo Pendarovski. 

Pendarovski ka qenë edhe gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2014-të si kandidat për president nga radhët e SDSM-së, zgjedhje të cilat u fituan në raundin e dytë nga kandidati i VMRO-DPMNE-së, Gjorge Ivanov.

Zaev pas takimit me strukturat partiake ka deklaruar se partia e tij dhe të gjithë aleatët e tjerë janë dakordësuar për Pendarovskin si kandidat presidencial.

Kryeministri dhe kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, si dhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti të mërkurën arritën marrëveshje për kandidatin e përbashkët presidencial, i cili pritet të mbështetet nga Alternativa dhe PDSH-ja.

Aleanca për Shqiptarët dhe BESA, dje pas shpalljes së kandidaturës së pavarur nga profesori Blerim Reka  njoftuan se do ta mbështesin atë. Në garë është edhe kandidatja e VMRO-DPMNE-së opozitare, Gordana Siljanovska-Davkova.

Raundi i parë zgjedhor për zgjedhjet e presidentit të gjashtë të Maqedonisë së Veriut, u caktua për më 21 prill, ndërsa i dyti do të mbahet më 5 maj.   

 

Më shumë