Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zgjedhjet parlamentare, KQZ ‘kursen’ ftesën për OSBE për organizim të procesit në veri të Kosovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

261862bc18db08bd1ea9db9ff0e9594d

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka marrë përsipër e vetme organizimin e zgjedhjeve parlamentare të 14 shkurtit. 

Sipas asaj që raportojnë mediat kosovare, KQZ nuk ka ftuar misionin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Kosovë, që të ndihmojë në procesin zgjedhor në katër komunat me shumicë serbe në veri të vendit, duke marrë kështu përgjegjësinë e organizimit të tyre.

KQZ-ja, që është institucioni përgjegjës për organizimin e zgjedhjeve në tërë territorin e Kosovës, konsideron se janë arritur kapacitetet e mjaftueshme për ta mbikëqyrur dhe organizuar vetë procesin zgjedhor.

Zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi tha se ftesa për OSBE-në nuk është bërë, pasi tashmë janë konsoliduar trupat zgjedhore.

“Misioni i OSBE-së në zgjedhjet paraprake ka pasur rol këshilldhënës dhe mbështetës për trupat lokale zgjedhore. Ne tani konsiderojmë se këto trupa janë konsoliduar mjaftueshëm dhe se janë të gatshëm që të përmbushin vetë detyrimet që dalin nga ligji dhe rregulloret në fuqi”, tha Elezi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img