Tirana
overcast clouds
15 ° C
15 °
15 °
88 %
0.5kmh
90 %
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
20 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Zgjedhjet në Shqipëri, Organizatat e emigrantëve shqiptarë kërkesë qeverisë greke: Lehtësoni masat që qytetarët të vijnë të votojnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtatë ditë na ndajnë nga dita e zgjedhjeve,  kjo ka bërë që Organizatat e minoritarëve greke dhe emigranëve shqiptarë në Greqi, t’i bëjnë thirrje qeverisë greke që në fundjavë të lehtësohen masat e qarkullimit  në pikën kufitarë të Kakavijës.

Sipas mediave greke kërkësa ka shkuar në qeverinë greke dhe kërkohen masa lehtësuese për të gjithë shtetasit shqiptarë për të bërë të mundur ardhjen e tyre në vendlindje për të votuar.

Pas kërkesës çështja po diskutohet mirëpo, deri tani nuk është njoftuar asnjë vendim.

Zgjedhjet janë mjaft të rëndësishme jo vetëm për Shqiptarët po edhe për pakicën Greke, e cila dëshiron të sigurojë përfaqësimin e saj parlamentar, gjë që nuk është e lehtë nëse nuk lejohet udhëtimi nga Greqia.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img