Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
2.6kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
4 °
E premte, 21 Janar, 2022

Zgjedhjet në Shqipëri, Juncker: I keni në fund të prillit? Ndërhyn menjëherë Rama: Në qershor… (DEKLARATA dhe batuta e KREUT të KE)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0f976bcc69e841f3eaa4ece24b5a5616

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker ka reaguar lidhur me datën zgjedhjeve në Shqipëri dhe vendimin presidentit Ilir Meta për anulimin e kësaj date.

Teksa ka nisur të flasë për zgjedhjet, presidenti i KE ka pyetur: “Kur mbahen zgjedhjet?”. Në këtë moment ka ndërhyrë menjëherë kryeministri Rama duke e informuar: “Në qershor”.

Më tej Juncker ka thënë se nuk dëshiron të komentojë çështjet e brendshme të Shqipërisë, por personalisht shprehu mendimin duke thënë se zgjedhjet duhet të mbahen në datën e caktuar dhe se nëse një gjë e tillë nuk ndodh, do të dëmtojë rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE-së.

Juncker: Do të mbahen zgjedhjet në Shqipëri, në fund të muajit…prill?

Rama: Qershor

Juncker: Po, domethënë, janë në muajin e fundit pas muajit të fundit

Juncker: Ah po qershor, këto zgjedhje duhet të mbahen, dhe shqiptarët duhet të votojnë.

Juncker: Nuk dua të ndërhyj në këto punë të brendshme mes qeverisë dhe presidentit. Por unë shpreh mendimin tim se zgjedhjet duhet të ndodhin, nëse kjo nuk ndodh, do të dëmtojë rrugëtimin e Shqipërsë në BE. /Newsbomb.al

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img