Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Zgjedhjet në SHBA: Kush është shqiptari që pritet të drejtojë Asamblenë e New York (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Viteve të fundit shqiptarët e kanë treguar vlerën e tyre kudo në botë.

Më i fundit është rasti i Vedat Gashit, i cili po kandidon për Asamblenë e Distrikit të 94-të në New York.

Gashi është një avokat nga Kosova me banim në në Yorktown të  New Yorkut.

Ai prej vitesh jeton me gruan dhe fëmijët e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku  njihet si kontribues dhe lobist i madh i çështjes kombëtare në Amerikë. Avokati kosovar ka qenë i angazhuar nga USAID në Kosovë për draftimin e ligjeve të ndryshme kushtetuese.

Amerikanët sot pritet t’i drejtohen kutive të votimit në garën për nivele të ndryshme të pushtetit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në këto votime në Amerikë do të zgjidhen 35 senatorë dhe 435 anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve, si dhe 36 guvernatorë shtetesh.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img