Hapësire reklamuese

Bota

Zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni e ekstremit të djathtë garon për t’u bërë gruaja e parë që do qeverisë vendin

Shkruar nga Newsbomb
Zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni e ekstremit të djathtë garon

Sot mbahen zgjedhjet e përgjithshme në Itali. Në orën 07:00 janë hapur dhe qendrat e votimit, ku italianët do zgjedhin përë kryeministrin e ardhshem.

50.869.304 italianë pritet t’i drejtohen kutive të votimit në të gjithë vendin për të zgjedhur qeverinë e viteve të ardhshme.

51,74% e qytetarëve me të drejtë vote në Itali janë gra, dhe 48,26% e mbetur janë burra, ndërsa 4,741,790 janë italianë emigrantë. Në total, në të gjithë territorin italian janë 61.566 qendra votimi, pjesa dërrmuese e të cilave janë të vendosura në komplekse shkollash.

Ka në thelb dy koalicione partish që marrin pjesë në zgjedhjet në Itali: fronti konservator (me Vëllezërit e Italisë , Lidhja dhe Forza Italia ) dhe ai progresiv ( Partia Demokratike, Aleanca e Ambientalistëve dhe e Majta dhe Qytetarët Italianë).

Në të njëjtën kohë, Lëvizja Pesë Yjet po merr pjesë në zgjedhjet italiane si forcë e pavarur, ndërsa mbështetjen e votuesve kërkojnë edhe partitë “Zodani Italia” dhe “Drasi”, të cilat së fundmi krijuan të ashtuquajturin “Poli i Qendrës”.

Italianët do vendosin nëse do të zgjedhin qeverinë në të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore. Është Giorgia Meloni që drejton partinë e ekstremit të djathtë "Vëllezërit e Italisë" dhe po synon të bëhet kryeministrja e parë femër e vendit e lidhur me dy parti të tjera në të djathtë.

Giorgia Meloni ka krijuar një aleancë me Silvio Berlusconin të Forza Italia dhe Ligën e Matteo Salvinit.

Deri në fillim të gushtit, partitë e majta dhe të qendrës italiane synonin të ngrinin një sfidë të përbashkët ndaj aleancës Meloni. Por ata nuk arritën marrëveshje dhe rivali më i madh i Melonit sipas sontazheve mbetet kreu i Partisë Demokratike të qendrës së majtë Enrico Letta. Ai madje ndan disa politika me Lëvizjen Pesë Yjet e udhëhequr nga Giuseppe Conte.

Nga sontazhet paraprake thuhet se partia e Melonit ka një avantazh krahasuar me partitë e tjera. Mbetet për të parë se për kë do të votojnë italianët dhe kush do të qëndrojë në krye të Italisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese