Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
2.6kmh
0 %
Mër
13 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Zgjedhjet në Gjermani, flasin krerët e dy partive në garë për të fituar: Të presim rezultatin zyrtar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Krerët e dy partive pretendente në zgjedhjet për Bundestagun gjerman bëjnë thirrje për unitet teksa pritet të dalë rezultati përfundimtar.

Exit-Poll-et parashikuan një rezultat të ngushtë mes CDU/CSU së të kancelares Angela Merkel dhe pasuesit të mundshëm të saj, Armin Laschet dhe partisë së qendrës së majtë, SPD.

Armin Laschet ka pranuar se rezultati nuk është optimist.

“Ne e dinim që gara do të ishte e ngushtë. Do të jetë një natë e gjatë. Të gjitha partitë duhet që t’i kalojnë ndasitë e tyre për të mirën e Gjermanisë”, është shprehur Laschet.

Nga ana tjetër, Olaf Scholz gjithashtu ka bërë thirrje për pritjen e rezultatit zyrtar.

Sipas “Exit-Poll”, CDU-CSU kryeson me 25-26% të votave ndërkohë që partia socialdemokrate, SPD mbetet në kuotat e 25%.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img