Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Zgjedhjet në Brazil: Lula dhe Bolsonaro do të përballen me balotazh, nuk kaluan dot pragun 50%

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zgjedhjet e Brazilit po shkojnë në një raund të dytë në të cilin krahu i majtë Luiz Inácio Lula da Silva do të përballet me presidentin aktual të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro.

Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, Lula ka fituar 48% kundrejt 43% të Bolsonaros – një rezultat shumë më i afërt se sa kishin sugjeruar sondazhet. Por Lula nuk arriti më shumë se 50% të votave të vlefshme të nevojshme për të parandaluar balotazhin.

Votuesit tani kanë katër javë për të vendosur se cili nga të dy duhet të udhëheqë Brazilin. Fitorja në raundin e parë do të ishte një “trofe” i madh për çdo kandidat, pasi hera e fundit që ndodhi ishte 24 vjet më parë.

Presidenti Bolsonaro dhe Lula u kishin dhënë mbështetësve të tyre shpresë se ata mund të arrinin pikërisht fitore.

Për Lulën – i cili nuk mundi të kandidonte në zgjedhjet e 2018 sepse ishte në burg pasi u dënua për akuza korrupsioni – kjo paraqet një rikthim të jashtëzakonshëm.

Dhe presidenti Bolsonaro, për të cilin sondazhet kishin treguar se ishte shumë pas Lulës, do të gëzohet për faktin se ai u tregoi se anketuesit e kishin gabim, ashtu siç kishte parashikuar.

Më shumë
spot_img
spot_img