Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Zgjedhjet në Brazil, kandidati i djathtë bëhet president

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbrëmjen e djeshme Brazili ka zgjedhur presidentin e vendit . Fitues është shpallur kandidati i djathtë Jair Bolsonaro.

 

Bolsonaro fitoi 55.2% të votave kundrejt 44.8% për Fernando Haddad nga Partia e Punëtorëve të majtë, njoftoi autoriteti brazilian i zgjedhjeve.

Bolsonaro bëri fushatë për luftimin e korrupsionit dhe për të ulur nivelet e larta të krimit në Brazil. Ai është një besimtar katolik dhe për këtë ka patur mbështetjen e shumë kishave. Një nga premtimet që ka dhënë është mbrojtja e vlera familjare.

Fushata zgjedhore ka qënë shumë e ashpër, sepse secila anë mbrontë përfaqësuenin e saj dhe sipas tyre fitorja e kundërshtarit mund të shkatërronte Brazilin.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img