Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Zgjedhjet e parakohshme, njeriu i Behgjet PACOLLIT i bashkohet Albin KURTIT, merr dhe 600 anëtarë të AKR-së (POSTIMI)

spot_img

Lajme të ngjashëm

27d510d0cd4e025bd04496cb06e2e89c

Kryetari i Komunës së Mitrovicës dhe n/kryetari i AKR-së  Agim Bahtiri vendosi sot t’i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje.

Lajmin e dha në profilin e tij në ‘’Facebook’’, ku tregoi se përkrahja që i ka dhënë lideri i VV-së Albin Kurti gjatë këtyre viteve dhe kontributi i tij i madh në politikën e Kosovës e bindën Bahtirin dhe 600 anëtarë të degës së AKR-së (Aleanca Kosova e Re) për Mitrovicën të aderojnë te VV-ja.

Kjo lëvizje vjen në momentin kur është shpërndarë Kuvendi i Kosovës dhe vendi përgatitet për zgjedhje të parakohshme. AKR-ja kryesohet nga zv/kryeministri Behgjet Pacolli.

Postimi i Agim Bahtri:
Të dashur qytetarë,

Kosova po kalon nëpër një moment shumë rëndësishëm politik, që janë zgjedhjet e parakohëshme nacionale që do të mbahen së shpejti, nga të cilat do të dalë përbërja e re e Kuvendit të Kosovës dhe do të formohet Qeveria e re.

Në kohën kur Kosovën po e presin sfida të mëdha shtetërore, siç janë dialogu me Serbinë dhe arritja e Marrëveshjes Finale, liberalizimi i vizave, forcimi i organeve të rendit, zhvillimi ekonomik, reformat në shëndetësi e arsim, e shumë e shumë sfida tjera, vendi ka nevojë të udhëheqet nga një qeveri meritore dhe që ka vizion për realizimin e interesave të qytetarëve.

Më shumë se kurrë më parë, Kosova tani ka nevojë të udhëheqet nga një lider i fuqishëm, i dijshëm, me vizion dhe plan-program të duhur, e që besoj se i vetmi për momentin në skenën politike të Kosovës është kryetari i Vetëvendosjes, z. Albin Kurti.

Për 14 vite rresht, pa harruar edhe vitet e paraluftës dhe luftës, z. Albin Kurti ka paraqitur ide të qarta dhe i ka qendruar besnik vizionit të tij për ndërtimin e shtetit të Kosovës me integritet e sovranitet të plotë, një shteti të së drejtës dhe me përspektivë ekonomike e zhvillimore.

Sa herë kam pasur nevojë për përkrahje, edhe pse nuk kam qenë pjesë e VV-së, z. Albin Kurti ka qenë pranë meje, si në zgjedhjet lokale, po ashtu edhe në procesin e padrejtë të përcaktimit të kufinjve administrativ, të cilin nuk e kam lejuar të ndodh.

Duke i pasur parasysh të gjitha këto, e gjithë dega e AKR-së në Mitrovicë ka marrë vendim që të kaloi në Lëvizjen Vetëvendosje dhe t’i bashkohet vizionit të Albin Kurtit, duke i dhënë përkrahje të plotë kandidaturës së tij për kryeministër të Qeverisë së Kosovës.

Pas vendimit që kemi marrë dje në Këshillin Drejtues të degës, sot me një ceremoni solemne e gjithë dega e AKR-së në Mitrovicë, që përbëhet nga më shumë se 600 zyrtarë e aktivistë kaloi në Lëvizjen Vetëvendosje.

Na pret rrugë e gjatë përpara, por nuk do të pushojmë për asnjë çast të punojmë për të mirën e qytetarëve të Mitrovicës dhe gjithë Kosovës, pavarësisht pengesave që mund t’i kemi gjatë rrugëtimit të përbashkët.

Me kryeministër Albin Kurtin!

Na priftë e mbara!

Me respekt,
Agim Bahtiri’.

Më shumë

spot_img