Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
76 %
2.1kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
30 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, NISMA e Fatmir Limajt koalicon parazgjedhor me AKR-në e Pacollit

spot_img

Lajme të ngjashëm

5612fde443d305654f9e42b8b58c5e49

Nisma Socialdemokrate dhe AKR kanë nënshkruar sot në Prishtinë marrëveshjen për të shkuar në koalicion parazgjedhor në zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen në javën e fundit të shtatorit ose në fillim të tetorit.

Fatmir Limaj, kreu i NISMA-s dhe Behgjet Pacolli, kreu i AKR, kanë nënshkruar marrëveshjen për të shkuar në zgjedhjet e parakohshme me listë të përbashkët.

 Sipas Pacollit, koalicioni i krijuar me NISMA-n do të jetë vendimtar në formimin e qeverisë së ardhshme.

Kreu i NISMA-s, Fatmir Limaj, i njohur edhe si komandant ‘Çeliku’, me pseudonimin gjatë luftës së UÇK-së, njoftoi edhe kandidaturën e tij për kryeministër në këtë koalicion.

Limaj bëri me dije se janë koalicioni AKR-NISMA është i gatshëm për koalicion me partitë e tjera.

Koalicioni parazgjedhor NISMA-AKR është koalicioni i dytë parazgjedhor që është formuar pas koalicionit AAK-PSD.

Më shumë

spot_img