Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
100 %
2.1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
17 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Zgjedhjet e KOKSH, Fidel Ylli dhe Martin Biba “shpalosin” idetë dhe projektet për të ardhmen e Komitetit Olimpik

spot_img

Lajme të ngjashëm

Asambleja e Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar ka nisur sot punën për zgjedhjen e Presidentit të ri me një mandat 4 vjeçar. Disa Federata mungojnë në zgjedhjet e sotme pasi janë përjashtuar nga e drejta e votimit, duke bojkotuar procesin.

Ajo që bie në sy është përjashtimi i Federatës së Futbollit Shqiptar nga e drejta e votës, teksa FSHF dhe disa federata kanë ngritur zërin se kjo garë është e politizuar për shkak të garimit të Fidel Yllit. Edhe kandidati tjetër për President i KOKSH Martin Biba, e ka quajtur garimin e Yllit si “jo normale”.

Të dy pretendentët kryesorë për kreun e “ombrellës së sportit shqiptar” kanë shpalosur para Asamblesë dhe anëtarëve idetë dhe projektet e tyre për të ardhmen e KOKSH.

Fjala e Martin Bibës:

Zhvillime në Sport duhet të ndodhin. Në rradhë të parë ndjehem i vlerësuar që mu dha mundësia të kandidoj. Që në fillim e kam ndjerë përgjegjësinë. E gjithë jeta ime është e lidhur me sportin. Përpara katër muajsh kam dhënë dorëheqjen për të kandiduar.

Te sporti unë kam prekur mundin dhe punën. Duke i kaluar të gjitha këto etapa, ndjehem i priviligjuar. Unë gjej rastin të falenderoj të gjithë. Falenderoj kolegët në Eruopë dhe Botë. Përveç njerëzve të Sportit dhe Mundjes, falenderoj edhe ata të Federatave të tjera. Gjithashtu, falenderoj edhe mediat. Ligji i Sportit do dalë nga bashkëpunimi. Nëse unë fitoj, do fitoni edhe ju.

Pikat e mia:

1- Transparenca – Bashkëpunimi me Komitetin Ekzektutiv

2- Shtrimi i rrugëve të medaljave olimpike

3- Drejtimi kolegjial

Fidel Ylli shpalos idenë për të marrë kreun e Institucionit:

 Nuk ka filluar akoma ligji për sponsorizimet. Ne duam një ligj të veçantë për sportin. Unë jam shumë i prirur që sportet me dorë janë të traditës. Basketbolli na ka nderuar gjithmonë. Unë të bëj një premtim: Do prishet Asllan Rusi dhe do bëhet një pallat sporti model. Asllan Rusi ka qënë hambar. Është turp që Shqipëria ka akoma atë pallat sporti. Na është shkrirë bashketbolli në shumë vende. Pallati i Sportit ka drita, ujë dhe mirëmbajtje. Minsitria kur nxjerr buxhetin e çdo federate, duhet të paguajë disa shpenzime. Unë e kam në prioritet e mia.

Problemet me FSHF?

Nuk kam asnjë problem me FSHF. Kemi bashkëpunuar shumë mirë. Janë larguar gjtihë njerëzit me tituj individual. Unë e kam ëndërruar që FSHF t’ishte në krahun tim. Komiteti Olimpik nuk ka federata të vogla e të mëdha.

Ne duhet të jemi Organizata që udhëheq sportin në vend. Të gjitha strukturat lokale dhe kombëtare që kontribuojnë për sportin të bëhen bashkë. Ana legjislative, financiare dhe menaxheriale janë ato që ne do I propozojmë sot KOKSH. Duam që për të parën herë të marrim një medalje Olimpike për Shqipërinë. KOKSH do transferohet me zyra pranë Parkut Olimpik, për të qenë më pranë Federatave.

Strategjia nis që nga Ëebsite, që të fusim rubrikën “Sportisti Im”, që çdo sportist kudo në botë të ketë vendin e tij, numrin e telefonit për të treguar arritjet. Kjo do bëhet e mundur me ministrinë e Migracionit, sepse ata kanë të dhënat për emigranëtët. Objektiv tjetër janë partner të tjerë dhe platforma sponsoirizimi, riorganizimi I CAS, që është si ai I Lozanës dhe këtë ligj e kemi kaluar në Kuvend.

Ne jo vetëm që zyrat do jenë të veçanta, por edhe gjyqtarët e CAS do vendosen nga Asambleja që mos ketë keqkuptime. Jo vetëm në KOKSH por edhe në FSHF ka shumë sportistë që marrin një dënim kalojnë nga këtu në Lozanë, duhet paguar hoteli, bileta avioni dhe shpenzime të tjera. Do ketë mundësi edhe për në Lozanë, por më parë të ankohen këtu. Kmei marrë çdo informacion dhe Lozanën e kemi sjellë këtu.

Sfidë është edhe legjislacioni edhe ligji I sportit. Duhet ta njehësonim ligjin shqiptar me atë evropian, ligj që Europa na I certifikon që kur të hapim negociatat të na njohë edhe Europa në sport me këto ligje. Ndryshimet e statutit të KOKSH janë të mira dhe grupi I punës ka bërë një punë voluminoze. Ishte e padrejtë që gara për president të niste 10-0 për kandidatët. Anëtarët me tituj individual të votohen në Asamble dhe jo të futen direkt në KOKSH.

Ligji I sponsorizmit nuk ka funksionuar por është aktualisht. Duhet të negociojmë me Qeverinë dhe pse jo të marrim një shembull si në Kosovë. Duhet të rrisim buxhetin dhe mos presim nga jashtë, as nga ato rroga skandaloze që na jep ministria. Dy shokë që kanë qeverisur KOKSH e kanë katandisur këtu ku është Komiteti. Fidelin mos e shihni si pjesë të Politikës, por shiheni si kampion që ka ardhur nga Sporti.

Më shumë
spot_img
spot_img