Tirana
clear sky
16 ° C
16 °
16 °
72 %
2.1kmh
0 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
19 °
Enj
20 °
E diel, 9 Maj, 2021
spot_img

Zgjedhjet e 25 prillit, OSBE do të sjellë 65 vëzhgues javën e ardhshme, kush është koordinatori special i misionit të monitorimit (EMRI)

spot_img

Lajme të ngjashëm

OSBE pritet që të sjellë javën e ardhshme në Shqipëri rreth 65 vëzhgues për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit.  

Koordinatori Special Azay Guliyev dhe Shefi i Delegacionit të AP të OSBE Reinhold LopatkaAzay Guliyev, do të shërbejë si Koordinator Special dhe drejtues i misionit vëzhgues afatshkurtër të OSBE-së, pas një emërimi nga Kryetari i Përgjithshëm i OSBE-së, Ministri Suedez për Punë të Jashtme Ann Linde.

“Këto zgjedhje janë një mundësi e rëndësishme për Shqipërinë për të demonstruar angazhimin e saj për zhvillimin demokratik dhe reformën”.

Presidenti Lord Peter Boëness ka emëruar Reinhold Lopatka, Kryetar i Komitetit të Përkohshëm për Kundër Terrorizmit dhe Përfaqësues Special për Azinë Qendrore, për të udhëhequr delegacionin vëzhgues të OSBE-së.

“Unë jam shumë krenar që jemi në gjendje të vendosim në një numër të madh pavarësisht nga sfidat që rrjedhin nga pandemia. Unë do të doja të falënderoja të gjithë kolegët e mi vëzhgues për përkushtimin e tyre dhe gatishmërinë e tyre për t’iu përgjigjur ftesës së Shqipërisë për të vëzhguar këto zgjedhje të rëndësishme”, tha Lopatka. 

Vëzhguesit do t’i kushtojnë vëmendje të veçantë mjedisit të fushatës, kornizës ligjore, administrimit të zgjedhjeve, procedurave të ditës së zgjedhjeve dhe mbulimit nga media. 

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img