Tirana
light rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
30 °
Die
28 °
Hën
30 °
Mar
32 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Zgjedhje në kohë pandemie, përpilohen masat anti-Covid-19 për ditën e diel, ja rregullat që do të ndjekin votuesit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të dielën e 25 prillit  qytetarët shqiptarë do të votojnë për partinë dhe kandidatin e preferuar për zgjedhjet parlamentare.

Duke iu referuar masave anti-Covid, Instituti i Shëndetit Publik dhe Ministria e Shëndetësisë kanë miratuar një protokoll lidhur me këto masa gjatë procesit të votimit dhe ditës së zgjedhjeve.

albsig

-Një ndër masat e detyrueshme është mbajtja e maskës si për votuesit ashtu edhe për komisioneret  dhe vëzhguesit

-Sallat ku do të kryhet procesi i votimit duhet të jenë në katin e parë të çdo ndërtese dhe të pajisura me dritare për ajrosje.

-Çdo qendër votimi duhet të jetë e pajisur me dezinfektantë për duart.

-Kutitë e votimit duhet të vendosën 2 m larg nga vendqëndrimi i anëtarëve të komisionit, po kështu dhe dhomat e fshehta nga njëra-tjetra.

-Po ashtu sallat në qendrat e votimit duhet të duhet të dezinfektohen një ditë para procesit të votimit si edhe gjatë procesit në interval të caktuara.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img