Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Zelensky uron Giorgia Melonin, kryeministrja e ardhshme e Italisë “e magjepsur” pas Rusisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, uron kryeministren e ardhshme të Italisë Giorgia Meloni për fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ai vlerëson mbështetjen e vendit gjatë luftës, ndërsa shpreson për një bashkëpunim të frytshëm dhe në vazhdim.

“Urime për Giorgia Meloni dhe partisë së tij për fitore në zgjedhje. Ne vlerësojmë mbështetjen e vazhdueshme të Italisë për Ukrainën në luftën kundër agresionit rus. Ne shpresojmë në një bashkëpunim të frytshëm me qeverinë e re italiane”, shkruan Zelensky.

Magjepsja e dikurshme me Rusinë e presidentit rus Vladimir Putin, qëndrimi anti-LGBTQ dhe kritika e hapur ndaj Bashkimit Evropian kanë kontribuar të gjitha në imazhin e Giorgia Melonit si një politikane e pakëndshme e krahut të djathtë.

Në vitin 2016 ajo e përcaktoi BE-në si “të kalbur deri në thelb ” dhe kundërshtoi sanksionet ndaj Rusisë pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014. Megjithatë, vitet e fundit Meloni ka krijuar lidhje të forta në Uashington dhe është bërë një mbështetëse e vendosur e dërgimit të ndihmës ushtarake në Ukrainë.

Më shumë
spot_img
spot_img