Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Zelensky thirrje BE: Anëtarësimi ynë s’duhet të zgjasë me dekada, por të ndodhë sa më shpejt

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas, Volodomyr Zelensky ka bërë thiurrje BE-së që të përshpejtohet procesi i anëtarësimit të Ukrainës  në Bashkimin Europian.

Ai ka thënë se procesi nuk duhet të zgjasë me vite apo dekada.

albsig

“Duhet të ndodhë sa më shpejt”, tha Zelensky. Presidenti shtoi se sulmi në Odesa përforcoi urgjencën për t’u bashkuar me BE.

“I bëj thirrje të gjithë atyre që mbajnë poste qeveritare që të bëjnë detyrën e tyre, të fokusohen në punën drejt anëtarësimit në BE, si betejë të vijës së parë për shtetin tonë, për Ukrainën. Ne duhet që të punojmë për tu përgatitur për tu bashkua me BE me njëjtin intensitet dhe përgjegjësi si për kandidaturën”, tha  Zelensky.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img