Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022
spot_img

Zelensky: Rruga e anëtarësimit në BE do të afronte fitoren tonë ndaj pushtimit rus  

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi sot se rekomandimi i Komisionit Evropian, që Ukrainës t’i jepet “statusi kandidat” në BE, do ta afronte vendin e tij drejt fitores në luftën kundër pushtimit rus.

“Unë përgëzoj përfundimin pozitiv të @EU_Commission për statusin e kandidatit të Ukrainës. Është hapi i parë në rrugën e anëtarësimit në BE që sigurisht do ta afrojë fitoren tonë.Mirënjohës @vonderleyen dhe çdo anëtarit të KE [Komisionit Evropian] për një vendim historik. Pres rezultat pozitiv nga #EUCO [Këshilli Evropian] javën e ardhshme”,shkroi Zelensky në Twitter.

albsig

Gjithashtu edhe kryeministri ukrainas Denys Shmyhal tha gjithashtu se ai është “mirënjohës” për vendimin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img