Hapësire reklamuese

Bota

Zelensky i shqetësuar: Konflikti Izrael-Gaza hoqi fokusin e luftimeve në Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb
Zelensky i shqetësuar: Konflikti Izrael-Gaza hoqi fokusin e luftimeve

Zelensky ka pranuar se lufta Izrael-Gaza po "ia heq fokusin" konfliktit në Ukrainë.

Ai tha se ky ishte një nga qëllimet e Rusisë, e cila nisi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022, por mohoi se luftimet në Ukrainë kishin arritur në një ngërç, pavarësisht një vlerësimi të fundit për këtë nga gjenerali më i lartë ushtarak i vendit.

Kundërofensiva e Ukrainës në jug deri më tani ka bërë pak përparim.

Duke folur në konferencën e së shtunës në Kiev me Presidenten vizituese të Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Zelensky tha: "Është e qartë se lufta në Lindjen e Mesme po ia heq fokusin" Ukrainës.

Ai pranoi se Rusia "po kontrollonte qiejt" dhe se Ukraina kishte nevojë urgjente për avionë luftarakë F-16 të prodhimit amerikan dhe mbrojtje të avancuara kundërajrore për të ndryshuar situatën.

Udhëheqësi ukrainas kujtoi se vitin e kaluar, gjithashtu ishte folur shumë për një ngërç në fushën e gjerë të betejës në Ukrainë - por ai vuri në dukje fitoret e mëvonshme ushtarake të Kievit në rajonin verilindor të Kharkiv dhe Kherson në jug.

Rusia javët e fundit është përpjekur të përparojë në Ukrainën lindore, me granatime të rënda të qytetit kyç Avdiivka.

Zelensky gjithashtu hodhi poshtë raportet e mediave se ai ishte nën presion në rritje për të shqyrtuar negociatat me Rusinë.

"Sot, askush midis udhëheqësve të BE-së, SHBA-së dhe të tjerëve - partnerët tanë - nuk po bën presion që ne të ulemi për të negociuar me Rusinë dhe t'i japim diçka asaj. Kjo nuk do të ndodhë."

Presidenti Putin ka pohuar vazhdimisht se kundërofensiva e Ukrainës kishte dështuar, ndërsa ministri i tij i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha këtë javë se Kievi po e humbiste luftën pavarësisht furnizimeve me armë të reja nga aleatët e NATO-s.

Ndërkohë, inteligjenca e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha në raportin e saj të fundit të shtunën se Rusia "ka të ngjarë të ketë humbur rreth 200 automjete të blinduara gjatë sulmeve të saj në qytetin Donbas të Avdiivka" në Ukrainën lindore.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese