Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
38 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
31 °
E hënë, 4 Korrik, 2022
spot_img

Zelensky: Do të bëj çmos për të siguruar që të miratohet vendimi i BE për Ukrainën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se një paketë e shtatë e sanksioneve të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë, është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur.

Deklarata e tij vjen në një kohë kur 27 liderët e BE-së po takohen këtë të enjte për të marrë një vendim përfundimtar mbi dhënien zyrtarisht të statusit të kandidatit Ukrainës.

albsig

spring

“Unë do të bëj çmos për të siguruar që vendimi historik i Bashkimit Evropian të miratohet. Kjo është e rëndësishme për ne”, tha Zelensky. 

Ai foli gjithashtu për “politikën anti-evropiane” të Rusisë dhe përgjigjen e Moskës ndaj Lituanisë që bllokoi mallrat e sanksionuara nga Evropa, në enklavën evropiane të Rusisë në Kaliningrad.

“Rusia duhet të ndjejë një rritje të vazhdueshme të presionit për luftën dhe për politikën e saj agresive anti-evropiane”, shtoi Zelensky.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img