Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zbulohet varrezë masive në Kizhevak të Serbisë, viktimat janë shqiptarë të masakruar në Rrezallë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një varrezë masive është zbuluar në Kizhevak të Serbisë, ku viktimat janë shqiptarë të masakrës së Rrezallës.

Pas masakrës, trupat e viktimave u hodhën në kamionë mbeturinash, duke përfunduar në varrezë masive në Serbi, bëjnë me dije autoritetet në Kosovë.

Procesi i gërmimi në këto varre përfundoi më 26 maj dhe qeveria e Kosovës njoftoi se 9 trupa u gjetën në varrezat masive, dy prej të cilëve janë identifikuar përmes analizës së ADN-së.

Si ndodhi masakra e Rrezallës

Më 5 prill të vitit 1999 serbët rrethuan shtëpitë e këtyre familjeve dhe pushkatuan pothuajse të gjithë burrat dhe djemtë e rinj. Nga masakra e Rezallës vetëm tre kanë shpëtuar të gjallë. Kjo masakër konsiderohet një ndër masakrat më të pamëshirshme gjatë luftës në Kosovë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img