Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Zbulohet variant i ri i Covid-19 në Itali, i ngjashëm me atë anglez

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4c69684645452389879d6bab350a12ce

Një variant i koronavirusit Sars-CoV-2 ka qarkulluar në Itali që nga fillimi i gushtit shumë i ngjashëm me variantin famëkeq anglez.  

“Varianti italian” i zbuluar në Brescia, “i cili i paraprin variantit që u shfaq vetëm në fund të Shtatorit në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas u përhap në Evropë, përfshirë Italinë, dhe gjithashtu mund të jetë një pararendës”. 

Kjo u njoftua për Adnkronos Salute nga Arnaldo Caruso , president i Shoqatës Italiane të Virologjisë (Siv-Isv), profesor i rregullt i Mikrobiologjisë dhe Mikrobiologjisë Klinike në Universitetin e Brescia, drejtor i laboratorit të mikrobiologjisë Asst Spedali Civili.

Varianti i identifikuar, shpjegon ai, “ka disa pika mutacioni në proteinën Spike. Ashtu si ai anglez, varianti italian gjithashtu ka një mutacion në një qendër nervore të bashkëveprimit Spike/receptor qelizor, më saktësisht në pozicionin 501”. 

Por ndryshe nga mutani në Mbretërinë e Bashkuar, “varianti italian gjithashtu ka një mutacion të dytë në pozicionin 493, i cili e bën proteinën e saj Spike pak më ndryshe nga ajo e virusit pandemik që ne të gjithë njohim sot”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img