Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
87 %
1.5kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Zbulohet statuja e Aleksandrit të Madh dhe objekte të tjera në Bylis

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vetëm pak ditë gërmime në qytetin antik të Bylisit kanë nxjerrë në dritë thesare të nëntokës shqiptare.

Misioni arkeologjik nën drejtimin e Neritan Cekës njoftoi për zbulimin e një cisterne të madhe me pesë nënndarje, që konsiderohet më e madhja e zbuluar ndonjëherë në Ballkanin Jugor.

Por gërmimet kanë nxjerrë në dritë edhe një statujë të Aleksandrit të Madh, një monedhë me portretin e Perandorit Justinian si dhe një tempull natyror me mbishkrime për mbarësi në udhëtimet e gjata të banorëve të asaj kohe.

Mendohet se zbulimet e bëra deri tani në Bylis, janë vetëm 1/10 e asaj që fsheh nëntoka.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img