Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
77 %
0.5kmh
0 %
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
42 °
Pre
33 °
Sht
36 °
E martë, 3 Gusht, 2021

Zbulohet se cili është vendi i parë i BE-së që aprovon vaksinën ruse, Sputnik V për Covid-19

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

da004b15588628f04c000f25c6305467

Hungaria është bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që jep miratimin paraprak të vaksinës ruse të koronavirusit, Sputnik V.

Të enjten, shefi i stafit të kryeministrit Viktor Orban konfirmoi se për vaksinën Oxford-AstraZeneca ishin dhënë drita jeshile nga autoritetet shëndetësore.

Ministri i Jashtëm Peter Szijjarto po udhëton në Moskë për bisedime të mëtejshme, ku pritet të diskutojë një marrëveshje dërgesash dhe shpërndarjeje.

Rezultatet e hershme nga provat e vaksinës Sputnik kanë treguar rezultate premtuese.

Zyrtarët shëndetësorë hungarezë janë gjithashtu në Pekin për bisedime me autoritetet kineze mbi miratimin dhe shpërndarjen e menjëhershme të një milion dozave të vaksinës Sinopharm, e cila po përdoret në Serbi.

Sinopharm, një kompani shtetërore kineze, njoftoi muajin e kaluar se provat e fazës tre të goditjes së saj treguan se ishte 79% efektive, më e ulët se ajo e Pfizer dhe Moderna.

Por kryeministri i Hungarisë ka thënë se mënyra e vetme që vendi mund të plotësojë kërkesën për vaksinim, duke pasur parasysh shpërndarjen e ngadaltë “zhgënjyese” të vaksinës Pfizer-BioNTech, është duke blerë nga Rusia dhe Kina.

Të paktën 140,000 hungarezë tashmë janë vaksinuar. Por përpjekjet e qeverisë për të popullarizuar vaksinat ruse dhe kineze tashmë janë ndeshur në kundërshtime.

Skepticizmi dhe dyshimi midis hungarezëve, të paktën në imagjinatën e publikut, lidhet me dominimin komunist të vendit nga 1948 deri në 1989.

Kritika ka pasur edhe nga Bashkimi Evropian, i cili është i kujdesshëm ndaj një shembulli tjetër të qeverisë së Orban që shkon në rrugën e saj dhe minon solidaritetin e BE.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img