Tirana
heavy intensity rain
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
76 %
3.1kmh
75 %
Hën
11 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

Zbulohet se cila është kompania që ndihmon FBI-në të zhbllokojë telefonin iPhone të terroristit

Lajme të ngjashëm

Cellebrite është firma izraelite që dyshohet se po ndihmon FBI-në amerikane për të hyrë në telefonin e një prej terroristëve të masakrës së San Benardinon.

Nëse kompania Cellebrite arrin të hakojë telefonin duke u futur në brendësi të tij, FBI-së nuk do të ketë më venvojë të tentojë për arritjen e bnjë bashkëpunimi me Apple, raporton “The Independent”.

Gjigandi amerikan i teknologjisë nuk pranoi të ndihmojë në çkodimin e telefonit iPhone, që i përkiste një prej terroristëve. Telefoni ishte i bllokuar me “passcode”, dhe FBI kërkon të investigojë mesazhet që ndodhen në të për të zbuluar më shumë rreth sulmit dhe lidhjes së autorëve me terroristë të tjerë.

Më shumë