Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Zbulohet raporti i Parlamentit Evropian: Nga portalet tek televizionet e mëdha, ja kush përhap Fake-News në Shqipëri

spot_img

Lajme të ngjashëm

fc75b3406ce1f1630cec1e1658a02049

Komiteti i Parlamentit Evropian për Çështjet e Jashtme ka përpiluar një raport mbi vërtetësinë e informacioneve që përhapin mediat në Evropë.  

Raporti me 83 faqe ka autor Samuel GREENE, Gregory ASMOLOV, Adam FAGAN, Ofer FRIDMAN, Borjan GJUZELOV. Në faqen e 22 dhe 23 të këtij raporti, janë evidentuar mediat në Shqipëri, të cilat përhapin informacione të rreme. 

“Politika konkurruese dhe e polarizuar e Shqipërisë pasqyrohet nga një hapësirë ​​mediatike e ashpër dhe e përulur. Në vitet e fundit, Shqipëria ka zhvilluar një treg të gjallë të mediave në internet për të plotësuar një panoramë të larmishme tradicionale mediatike, por diversiteti nuk duhet të gabohet si pluralizëm. Diku tjetër në rajon, tregu i medias ka luftuar të mbijetojë vetëm mbi baza tregtare. Si rezultat, mediat shqiptare kanë kërkuar burime alternative të të ardhurave, përfshirë shërbimin si zëdhënës për pronarët dhe klientët e tyre”,- thuhet në raport.

Mediat shqiptare që përmenden në raport janë Top Channel, Ora News, Syri.net, Joq Albania, gazeta TemA. 

“Dezinformimi është një problem i zakonshëm i vendosur nga qeveria dhe miqtë e saj kundër gazetarëve hulumtues, aktivistëve të shoqërisë civile dhe të tjerëve që kërkojnë llogari për interesa të fuqishëm. Sidoqoftë, Rama ishte në pritje të raporteve të rreme me origjinë nga Italia. Këto u ndoqën më së shumti nga Syri.net, një burim kryesor i lajmeve në internet i lidhur me Partinë Demokratike të opozitës, e cila pretendonte se Qeveria e Ramës kishte lejuar importin e 1,300 tonë mbetjeve toksike që u zhdukën nga Italia në fillim të vitit 2018.

Ta themi thjesht, dezinformimi në Shqipëri është i kudondodhur. Është e pranishme në një mënyrë ose në një tjetër në të gjithë spektrin politik dhe në të gjithë peisazhin mediatik. Analiza e të dhënave nga Facebook tregon se edhe mediat me cilësinë më të lartë të vendit janë kanale të rëndësishme për shpërndarjen e dezinformimit. Kështu, shpërndarësit më të spikatur të dezinformimit në mediat sociale përfshijnë dy stacione kryesore televizive – Top Channel, Albania, në pronësi të Vjollca Hoxha dhe ai i lidhur me opozitën Ora News, në pronësi të Ylli Ndroqi, një oligark i akuzuar për trafik droge. Por lista përfshin gjithashtu media të shtypura dhe shtypi në internet me reputacion për gazetari me cilësi të lartë, të pavarur dhe hulumtuese, JOQ Albania dhe Gazeta TemA”,- thuhet në raport. 

raporti_1.jpg

raporti_2.jpg

Më shumë

spot_img