Tirana
broken clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
43 %
3.6kmh
75 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
23 °
Hën
21 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

Zbulohet qyteti më i sigurtë në botë për vitin 2021

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Siguria ka qenë prej kohësh një shqetësim kryesor për udhëtarët kur bëhet fjalë për të vendosur se cilin destinacion të vizitoni.

Por së fundmi bota është “gjunjëzuar” nga pendemia e Covid-19, duke shkaktuar shumë ndryshime në jetët e çdo individi.

Indeksi i Qyteteve të Sigurta të Njësisë së Inteligjencës Economist (SCI,) rendit 60 destinacione ndërkombëtare mbi sigurinë dixhitale, sigurinë shëndetësore, infrastrukturën, sigurinë personale, si dhe sigurinë mjedisore, një kategori e re për këtë vit.

Ndërsa qytetet aziatike si Tokio, Singapori dhe Osaka kanë zënë vazhdimisht vendet e para vit pas viti, një destinacion evropian që mban pozicionin numër një për vitin 2021.

Kopenhagen është shpallur qyteti më i sigurt në botë për herë të parë, duke shënuar 82.4 pikë nga 100 në raportin vjetor.

Kryeqyteti i Danimarkës u hodh nga vendi i tetë në vitin 2019, në krye të listës këtë vit, kryesisht falë futjes së një seksioni të sigurisë mjedisore, në të cilën shënoi qyteti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img