Zbulohet origjina e sinjalit alien të kapur nga radio teleskopi rus

Publikuar tek: bota, më 22:05 31-08-2016 Zbulohet origjina e sinjalit alien të kapur nga radio teleskopi rus

Të gjithë adhuruesit e jashtëtokësorëve duhet të përballen edhe një herë me zhgënjimin që vjen nga zbulimi i origjinës së sinjalit të kapur nga radio-teleskopi rus.

Shkencëtarët kanë mundur të verifikojnë disa herë sinjalin e kapur në muajin maj të 2015 - por që ishte mbajtur sekret deri vonë - dhe kanë arritur në konkluzionin përfundimtar se është me origjinë tokësore.

Por shkencëtarët e SETI, Kërkimi për Jetë Jashtëtokësore në SHBA, nuk heqin dorë kaq lehtë. Ata kanë thënë se nuk ishin pjesë e konkluzionit se sinjali është me origjinë nga Toka - potencialisht interferencë e ndonjë sateliti ushtarak - por thonë se do të vazhdojnë ta hetojnë atë dhe kritikojnë kolegët rusë pas vendimit për ta mbajtur sekret për më shumë se një vit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Senati shkarkon Dilma Rousseff, Brazili me president të ri
Donald Trump nga Meksika: Me presidentin tuaj diskutuam ngritjen e murit, jo cili do paguaj për të »
Article Logic
Execution time: 0.011098861694336
array(1) { ["section"]=> string(73) "zbulohet-origjina-e-sinjalit-alien-te-kapur-nga-radio-teleskopi-rus-51484" }