Hapësire reklamuese

Aktualitet

Zbulohet një plantacion droge në Itali, arrestohen 2 shqiptarë

Shkruar nga Newsbomb
Zbulohet një plantacion droge në Itali, arrestohen 2 shqiptarë

Një plantacion marihuane është zbuluar në veri të Romës, teksa në pranga kanë rënë dy shqiptarë.

Fiamme Gialle e Njësisë së 3-të Operative Metropolitane të Romës, gjatë patrullimit të zakonshëm të territorit, ndaloi për kontroll një makinë me dy persona, nga pjesa e brendshme e së cilës vinte era tipike e kanabisit.

Menjëherë ka nisur kontrolli në shtëpinë e tyre, një vilë në Sacrofano, brenda së cilës ishte ngritur një laborator për kultivimin e kanabisit, i pajisur me sisteme të sofistikuara ajrimi, vaditjeje dhe ndriçimi, instrumente të ndryshme (transformatorë, llamba, ventilatorë, filtra. ajri dhe aspiratorët), të dobishme për riprodhimin artificial të kushteve ideale mjedisore për rritjen e bimëve, si dhe plehrat dhe produktet kimike.

Në total u gjetën 450 bimë marihuanë të lulëzuar dhe 250 llamba të gatshme për mbjellje.

Prokuroria Publike e Tivolit kërkoi vleftësimin e arrestit dhe mbajtjes në burg të të arrestuarve nga gjyqtari kompetent për hetime paraprake, i cili, duke pranuar kërkesën e prokurorit, dha masën e sigurimit rreptësisht maksimal. Procedimi është në fazën e hetimeve paraprake, në pritje të përfundimit, në përputhje me parimet e prezumimit të pafajësisë.

Operacioni është pjesë e mekanizmit më të gjerë për të luftuar trafikun e paligjshëm të zbatuar nga Policia Financiare e kryeqytetit.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese