Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Zbulohet një Covid i ri tek lakuriqët e natës në Tajlandë, antitrupat e tyre mund të neutralizojnë pandeminë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

918bebea3bc0ae90818dff1f196f6b5f

Një koronavirus në lidhje me atë që shkakton pandeminë globale është zbuluar në gjakun e pesë lakuriqëve të natës që jetojnë në Tajlandë.

SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, ndan 91.5 përqind të kodit të tij gjenetik me atë të virusit të sapo-identifikuar, të quajtur RacCS203.

Sipas studiuesve, virusi mendohet të mos jetë në gjendje të infektojë njerëzit pasi nuk mund të lidhet me receptorin ACE2 në qelizat njerëzore, porta e Covid-19 në trup.

Sidoqoftë, antitrupat që qarkullojnë në gjakun e lakuriqëve të natës dhe pangolinave u zbuluan të jenë efektive në neutralizimin e virusit SARS-CoV-2.

Studiuesit mendojnë se koronavirusët evoluojnë vetëm aftësinë për të infektuar qelizat njerëzore.

Këtu, ai muton dhe ndryshon formën pak, gjë që i jep asaj mundësinë e lidhjes së ACE2.

Këto zbulime përputhen me njoftimin e djeshëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë se pandemia ka të ngjarë të shfaqet natyrshëm dhe koronavirusi nuk u lëshua nga një laborator.  

Studiuesit të udhëhequr nga Universiteti Chulalongkorn në Bangkok morën mostra nga lakuriqët e natës në një vend të shenjtë të botës së egër në Tajlandën Lindore.

Ata kryen renditjen gjenomike të virusit të ri për të zbuluar se sa i lidhur ishte ngushtë me koronavirusët e tjerë, përfshirë SARS-CoV-2.

Ajo zbuloi se më i afërti i virusit të ri quhet RmYN02, një virus i cili është 93.6 përqind identik me SARS-CoV-2.

Ndërsa gjenetikisht i ngjashëm (91.5 për qind identik), SARS-CoV-2 dhe RacCS203, virusi i ri, kanë ndryshime kryesore.

Zbulimi i virusit të ri shton rritje të njohurive në lidhje me familjen e koronavirusëve, të cilës i përket SARS-CoV-2.

Më parë, viruse të ngjashëm ishin gjetur vetëm në Kinë dhe Japoni, por prania e këtij lloji në Tajlandë tregon se ka shumë më tepër sesa besohej më parë, të përhapura me gjasë në një distancë prej 3000 milje në Azinë Juglindore. 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img